Coraz częściej pojawiające się informujące o zaniedbaniach lub nawet znęcaniu się opiekunek nad dziećmi, faktycznie mogą zniechęcić do poszukiwania niani. Przecież nie możesz być pewna, w jaki sposób traktowane jest twoje maleństwo, kiedy nie ma Cię w domu. Z drugiej jednak strony, dobra opiekunka z pewnością zadba o Twoje dziecko znacznie lepiej niż przeładowany dziećmi żłobek czy przedszkole. Trudno jednak o taką pomoc, którą z czasem zaczelibyśmy traktować jak członka rodziny.

Jak więc znaleźć dobrą opiekunkę?


Co możesz zrobić ze swojej strony:

• Szukaj opiekunki z referencjami, nie kuś się na przypadkowe osoby oferujące swoje usługi przez internet.

• Na początku postaraj się spisać na kartce wszelkie wymagania, których spełnienia oczekujesz od niani. Czy ma być młoda, a może wolisz trochę starsze z doświadczeniem, czy z konkretną cechą charakteru? Określenie tego pomoże Ci w szukaniu i wyborze przyszłej opiekunki Twojego dziecka.

 

 


• Obserwuj jak kandydatka zachowuje się podczas pierwszej wizyty w Twoim domu. Będziesz mogła od razu zobaczyć jak reaguje na Twoje dziecko, jak się z nim bawi. Oczywiście, rozmawiając z przyszłą nianią, musisz dokładnie wypytać ją o referencje, dowiedzieć się czy kiedyś już opiekowała się dziećmi, czy ma doświadczenie, jak poradziłaby sobie z wyjątkowych sytuacjach - czy potrafiłaby np. udzielić pierwszej pomocy w wypadku poparzenia, zachłyśnięcia.

• Kiedy problem wyboru opiekunki masz już za sobą, pozostaje Ci dokładne sprecyzowanie, czego będziesz od niej wymagać. Najlepiej, abyś przed pierwszym już dniem pracy niani opisała szczegółowo jej obowiązki. Uniknięcie w ten sposób nieporozumień w przyszłości. Najlepiej też, aby niania pierwszego dnia przyszła trochę wcześniej, aby dziecko mogło pobyć trochę z nią w twojej obecności. Będzie wówczas czuło się bezpiecznie.

• Kiedy czujesz potrzebę sprawdzenia czy wszystko jest w porządku możesz zadzwonić. Pamiętaj jednak, że przez telefon rozmawiaj tylko z nianią, oszczędzisz stresu swemu dziecku, które na pewno bardzo przeżywa to, że nie ma ciebie z nim w domu.

• Niania, przed objęciem swoich obowiązków, musi być także dokładnie powiadomiona gdzie w naszym domu znajdują się przedmioty, które mogłyby być jej potrzebne. Oprócz wiadomości dotyczących ubranek, pieluszek i butelek dziecka, musimy także pamiętać, aby pokazać jej gdzie znajdują się ulubione zabawki dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest na diecie lub ma alergie na jakieś produkty - koniecznie powiedz o tym niani!

• Musimy także pokazać jej jakie zabawy nasza pociecha lubi najbardziej. Dotyczy to także metod do jakich się uciekamy, gdy chcemy aby zasnęło.
Przed wyjściem z domu nie możemy także zapomnieć o pozostawieniu w widocznym miejscu telefonów kontaktowych do siebie, do pracy, do męża, przychodni lekarskiej, pediatry dziecka a także do osób, które mogłyby pomóc w razie jakiś problemów. W kontaktach z nianią musisz pamiętać o tym, aby zawsze uprzedzać ją odpowiednio wcześniej o tym, że chciałabyś wyjść wcześniej lub, że wrócisz później.


Znalezienie dobrej opiekunki nie jest łatwe. Warto jednak w to włożyć sporo wysiłku, w końcu nasze dziecko będzie z nią spędzać kilka godzin dziennie.

A więc idealna kandydatka:

• Powinna mieć przynajmniej 3 rekomendacje,
• Powinna być solidna i opanowana,
• Musi być również dojrzała emocjonalnie,
• Ważne jest aby była osobą pogodną, pełną życia, życzliwie nastawioną do ludzi,
• Jest także pomysłowa i odpowiedzialna.